Syrop z kwiatów czarnego bzu. Na zdrowie!
Czarny bez – niepozorna roślina, która mogłaby mieć swoją własną pelerynę superbohatera. W jego kwiatach i owocach drzemie taka moc, że spokojnie mógłby zawstydzić niejeden suplement z apteki. A do tego smakuje obłędnie!
Składniki:
- 100 kwiatów czarnego bzu
- 4 litry wody
- 2kg cukru
- 5 cytryn
Przygotowanie:
- Kwiaty oddziel od łodyżek. Najlepiej nożyczkami, obcinać krótko przy trzonie baldachimu. Łodyżki są gorzkie
- Zagotuj wodę i zalej wrzątkiem kwiaty, zamieszaj
- Odstaw na minimum 12 godzin
- Odcedź kwiaty. Ja robię to w gumowych rękawiczkach wyciskając je dokładnie
- Przecedź całość przez sitko
- Do płynu dodaj cukier i sok z cytryny
- Doprowadzając do wrzenia lekko mieszaj
- Cukier musi się w całości rozpuścić
- W momencie kiedy syrop zaczyna się gotować NATYCHMIAST zdejmij go z ognia.
- Złej do wyparzonych słoiczków lub buteleczek
- Szczelnie zakręć
- Odwróć do góry dnem
- Odwróć dopiero gdy ostygną
- Nie wymaga pasteryzowania
Witaminy i minerały – naturalny pakiet zdrowia
Musimy dostarczać je z jedzeniem, a czarny bez robi to w naprawdę zacnym stylu. Jest bogaty w witaminy z grupy B oraz witaminę C, która nie tylko wzmacnia odporność, ale też działa przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. A jeśli chcesz podkręcić spalanie tłuszczu – dobrze się składa, bo witamina C pomaga regulować metabolizm.
Czarny bez to także kopalnia minerałów. Masz tu potas i sód (wspierające serce i nerki), wapń, magnez, fosfor, chlor, a nawet trochę żelaza i selenu. Ich ilość zależy od gleby, ale jedno jest pewne – ta roślina to prawdziwy skarb natury.
Pierwsza pomoc na przeziębienie
Kiedy tylko zaczyna Cię drapać w gardle i kichasz jak szalony, zamiast łapać za chemię, sięgnij po syrop z czarnego bzu. Dlaczego? Bo to naturalny pogromca infekcji! Zawarte w nim antocyjany i flawonoidy eliminują wolne rodniki, działają napotnie i łagodzą ból gardła. Do tego zmniejszają kaszel, więc możesz w końcu przespać noc bez ataków kaszlu jak stary diesel w mroźny poranek.
Czarny bez pomaga też obniżyć poziom cholesterolu i lipidów – tak przynajmniej twierdzą naukowcy, którzy badali ochotników pijących sok lub liofilizowany proszek z tej rośliny. A co najlepsze, wyciągi wodne z czarnego bzu mogą także obniżać poziom cukru we krwi. Brzmi jak coś, co powinno być w każdej kuchni, prawda?
Czarny bez to prawdziwy czarny koń w świecie naturalnych specyfików. Zdrowy, wszechstronny i do tego pyszny! Jeśli jeszcze nie masz go w swojej spiżarni, najwyższa pora to zmienić :)
Komentarze
Prześlij komentarz
Dzięki, że zostawiasz po sobie ślad - to zawsze motywuje :)