Zupa - krem z pokrzywy - Ku chwale wiosny! - draVska
Zupa - krem z pokrzywy - Ku chwale wiosny!

Zupa - krem z pokrzywy - Ku chwale wiosny!

Brak komentarzy
Mimo, że teoretycznie jest już wiosna (w realu dopiero idzie i powłóczy przy tym chyba nogami, bo jej w ogóle nie widać), rośliny już rosną, kwitną i odżyły po zastoju zimowym. Pachnie skoszoną trawą i ziołami i gdyby nie te paskudne deszcze przeplatane ze śniegiem i mrozem, byłoby pięknie...

Ale ale... :) Przy okazji ostatniej wycieczki nad rzekę, żeby pozbierać mniszka lekarskiego na syrop (przepis TUTAJ), przyuważyłam też piękne kępki pokrzywowe :) No i jak to ja, zamiast pójść dalej, wlazłam w te chabazie i narwałam ile w torbę się zmieściło. W domu pół zebranych pokrzyw podwiązałam pod sufitem (mam nadzieję, że żyrandol mi wytrzyma te wszystkie zioła, które mam w planach!), a drugie pół wykorzystałam na popełnioną w pośpiechu kremową zupę pokrzywową. W smaku podobna do szczawiowej, wiosenna, bardzo orzeźwiająca i zdrowa.

Kilka słów o pokrzywowych zdolnościach, zawartościach i działaniu

Pokrzywa wpływa korzystnie na produkcję czerwonych krwinek, pomaga w leczeniu anemii i przy ogólnym zmęczeniu / osłabieniu organizmu.
Obniża poziom cukru we krwi, w niewielkim stopniu obniża też ciśnienie.
Ma właściwości bakteriobójcze (sprawdza się przy przemywaniu ran, płukaniu jamy ustnej, pita pomaga na stany zapalne mięśni)
Działa leczniczo na łupież i łojotok, wypadanie włosów i choroby skóry głowy. Poprawia kondycję naszych włosów (płukanki i szampony, nalewki i napary)
Zawiera szereg witamin i minerałów: witaminy A, K, B2 i C, magnez, fosfor, wapń, siarkę, żelazo, potas, jod, krzem, sód, związki aminowe, garbniki, sole mineralne, serotoninę, histaminę, acetylocholinę, karotenoidy, fitosterole i flawonoidy. Jednym słowem - to koktajl zdrowych związków i witamin.


Wiosenna zupa pokrzywowa.

Przygotowuję ją na bazie bulionu gotowanego na kościach wszelakich, mięsie wołowym, wieprzowym lub kurczaku. Koniecznie z dużą ilością marchwi i czosnku, za to bez kostek rosołowych i innych ulepszaczy.

Składniki:
  • warzywa na rosół (marchew, por, seler, czosnek, cebula, pietruszka nać i korzeń, koper)
  • mięso na bulion - może być kurczak, wieprzowina czy wołowina, kości z mięsem, żeberka etc. kawałek wędzonego boczku nada specyficzny aromat.
  • pęczek pokrzywy (młodej, niewysokiej, świeżo zerwanej)
  • 3-4 ziemniaki
  • blender
  • śmietana / jogurt naturalny według uznania
  • pieprz, sól, liście laurowe, ziele angielskie
  • olej kokosowy lub masło do podsmażenia
  • opcjonalnie pieczywo lub grzanki
Jak przygotować?
  1. W dużym garnku zagotowujemy wodę, wrzucamy mięso, gotujemy około 10 minut. W razie potrzeby - zbieramy szumowiny. 
  2. Dodajemy obrane i pokrojone warzywa rosołowe - marchew, por, seler, korzeń pietruszki i koper. Gotujemy do miękkości marchewki. 
  3. Ziemniaki obieramy, kroimy w kostkę i obgotowujemy w oddzielnym garnku.
  4. Pokrzywę przekładamy na sitko / durszlak i przelewamy gorącą wodą - dzięki temu pozbędziemy się parzących właściwości.
  5. Cebulę i czosnek kroimy w kostkę. Podsmażamy na patelni do momentu aż cebula będzie złotawa. 
  6. Na koniec dodajemy naszą pokrzywę i podsmażamy około 1 minuty. 
  7. Z naszej zupy wyciągamy mięso i pora. 
  8. Dodajemy podsmażoną pokrzywę z cebulą i czosnkiem. 
  9. Blendujemy wszystko na jednolitą konsystencję. 
  10. Mięso kroimy na kawałki, dodajemy do zupy razem z ziemniakami.
  11. Na koniec wrzucamy świeżą natkę pietruszki
Podajemy posypaną pietruszką i wedle uznania - zabieloną śmietanką lub jogurtem. Zupa pokrzywowa jest idealna z pieczywem lub grzankami.

Wersja niezabielana i ze śmietanką - co kto lubi.


Prześlij komentarz

Dzięki, że zostawiasz po sobie ślad - to zawsze motywuje :)