Piszę o różnych wycieczkach i wyprawach, ale nadszedł czas, żeby opowiedzieć Wam o pewnym wyjątkowym dla mnie miejscu. Miejscu, z którego pochodzę. Które na zawsze wyryło w moim sercu sentyment i wspaniałe wspomnienia. Miejscu, które przyciąga, hipnotyzuje pięknem i nieskażoną naturą. Miejscu, które ukształtowało mnie, moje postrzeganie świata i wrażliwość na piękno, kruchość, a zarazem siłę natury.
Zachód słońca nad Dominikowskim. Lipiec 2015
Dzisiaj chcę Wam opowiedzieć o Dominikowie, małej miejscowości w Zachodniopomorskim, nad jeziorem Dominikowskim, słynącym ze swojej przejrzystości i czystości. Miejscowości, do której, gdy ktoś raz zawita - już zawsze będzie tam wracał. Zapraszam do wspólnej podróży w czasie, do lat mojego dzieciństwa. Nad jezioro, które widziało moje wielkie radości i duże smutki - bo am zawsze las szumi najlepiej, bez względu na nastrój...
Fanpage Dominikowa
daj like, a będziesz na bieżąco z najpiękniejszymi zdjęciami i wydarzeniami. Serdecznie polecam i zapraszam do odwiedzin tego magicznego miejsca - wolnego od zgiełku miast i zanieczyszczeń metropolii :)
Szukasz noclegu? Chcesz dowiedzieć się więcej? Ciekawi cię gdzie, co i jak? Napisz! Wraz z pozostałymi Adminami postaramy się odpowiedzieć na Twoje pytania i udzielić niezbędnych informacji :)
Słopica, 2015
Nad Dominikowskim jeziorem spotka można liczne gatunki ptactwa wodnego. Od perkozów, przez kurki wodne, po krzyżówki. Na zdjęciu samiec krzyżówki 2012
Rzeka Słopica, Lipiec 2015
Dwa z najwcześniejszych zdjęć, jakie mam w swojej kolekcji z okolic Dominikowa (zdatnych do publikacji...), zimowe w dodatku zrobione starym telefonem komórkowym (Vivat Nokia!)
Wschód słońca, dzisiaj aż się cieszę, że mój aparat był taki złośliwy z tymi datami...
Dominikowo 2008
Zachód słońca zimą, droga Dominikowo - Barnimie, styczeń 2011
Chwila geografii z nutą historii
Dominikowo to wieś pomiędzy dwoma jeziorami - jeziorem Dominikowo Wielkie (zwane Dominikowskim), które znajduje się w miejscowości, oraz Dominikowo Małe, które jest położone na zachód od miejscowości (zwane Chomętowskim). Przez Dominikowo, jak i jezioro Dominikowskie, przepływa rzeka Słopica.
Miejscowość położona jest w gminie Drawno, w województwie Zachodniopomorskim. Leży w otulinie Drawieńskiego Parku Narodowego, na skraju Puszczy Drawskiej.
Mapa ze strony Drawieńskiego Parku Narodowego
źródło: http://dpn.pl/filemanager/Park/polozenie_dpn_1.pdf?t=0.09038673544904108
Ciekawostki:
Dominikowo nazywane jest przez wiele osób zachodniopomorską DOMINIKANĄ
Tablica informacyjna
Na terenie jeziora i w okolicy rzeki Słopicy żyje mnóstwo przeróżnych istnień. Licznie występują tutaj np. różne gatunki ważek. Najpopularniejszą z nich jest Świtezianka Lśniąca i Świtezianka Dziewica
Świtezianka lśniąca (błyszcząca), rzeka Słopica 2015
Jezioro było kilka razy eksplorowane przez nurków, między innymi przez Pana Jarka Michalskiego, który wrzucił na YT film z tego dnia. Zazdroszczę! Sama chciałabym je przepłynąć od spodu! ;)
Zaraz przy jeziorze jest pole biwakowe wraz z miejscem do gry w siatkę i innymi udogodnieniami. Szukasz miejsca na namiot albo przyczepę? Poszukaj na fejsie fanpage pola! :)
Z przodu jezioro, z tyłu pole namiotowe. I ten widok, gdy budzisz się rano, rozpinasz namiot, a tam cudowny wschód słońca... Dominikowo 2015
Kiedyś mała miejscowość, dzisiaj zwiększyła swą powierzchnię praktycznie dwukrotnie. Do tego, kilka lat temu w Dominikowie zawitały nazwy ulic, ze względu na problem, jaki stwarzały alejki pomiędzy licznie przybywającymi domkami letniskowymi. Dominują nazwy związane z florą, na przykład ulice Brzozowa czy Lipowa
Wjazd do Dominikowa, po prawej stronie, uświetnia 'Staw Pana Grzesia'. Ciekawostką jest fakt, że pewne zdjęcie stawu, zrobione przez użytkownika z Choszczna, jest jedynym oficjalnie zatwierdzonym zdjęciem przez Google Earth (stan na 2013)
Do oficjalnych zabytków wpisanych do rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa należy kościół romański z kamienia polnego z początku XIV wieku. Dzwon kościoła pochodzi z 1630 roku. Dzisiaj odrestaurowany kościół robi wrażenie.
Kościół w Dominikowie z czternastego wieku z drewnianą wieżą, Lipiec 2015
źródło: Marcin Jakubowski, https://www.facebook.com/DOMINIKOWO-147025258650256/
Do nieoficjalnych zabytków Dominikowa należy stara dzwonnica przykościelna i cmentarz ze starą kaplicą i poniemieckimi grobami
fot. Marcin Jakubowski, https://www.facebook.com/DOMINIKOWO-147025258650256/
Miejscowość do kilku lat wstecz posiadała spuściznę poniemiecką - główną drogę wykładaną 'kocimi łbami', która w późniejszym okresie została zastąpiona asfaltem, lecz również nie na całej trasie. W dalszym odcinku, przyjeziornym, asfalt się urywa.
Dominikowo Gościniec, wjazd do Dominikowa
źródło http://panoramio.com
Dominikowo Gościniec, wyjazd z Dominikowa, 2015
Kolorowe kamienie na Gościńcu, przy wjeździe do Dominikowa, Lipiec 2015
W jeziorze żyje mnóstwo ryb, przy ostatniej wizycie uchwyciłam młode okonki, ciekawe kamery :)
Wzdłuż północnego brzegu jeziora Dominikowskiego biegnie szlak niebieski P8, prowadzący do Drawna opisany jest TUTAJ
Słopica 2015, draVska.com
Trasa prowadząca wokół jeziora kryje w sobie liczne siedliska mrówkolwów, stąd tyle lejków w piasku. Te nieszkodliwe dla człowieka żyjątka, czyhają w swoich lejkach na mrówki i małe owady, które wyczuwają na podstawie ruchów piasku.
źródło: http://ludzkietropy.pl
Dominikowo otoczone jest przez bory sosnowe, w których jest masa grzybów
Zachód słońca nad jeziorem Dominikowskim. Brakuje tylko możliwości odtworzenia odgłosów rechotania żab, śpiewu żurawi, cichego szumu wody, szelestu trzciny i trzaskania palącego się ogniska.... Lipiec 2015
Prześlij komentarz
Dzięki, że zostawiasz po sobie ślad - to zawsze motywuje :)