Trzy składniki, szybkie przygotowanie, a później człowiek może korzystać z dobrodziejstw natury - na zdrowie! :) POLECAM GORĄCO MIODY POJEZIERZA DRAWSKIEGO (kliknij!) Zdrowe, naturalne miody, bogate we wszystkie właściwości, jakie dobry miód w sobie zawiera.
Składniki:
- 3-4 cytryny
- kilka korzeni imbiru
- miód
- ewentualnie: miód(syrop) z mniszka lekarskiego
- słoik
Jeśli chodzi o miód: Eksperymentowałam z różnymi: gryczanym, spadziowym, rzepakowym, kolendrowym, lipowym i nostrzykowym - wszystkie od Miodowego Raju, a w dodatku większość
z Pojezierza Drawskiego! :)
Wybór miodu to już indywidualna kwestia smaku. Nam najbardziej smakuje z nostrzykowym i lipowym, natomiast z gryczanym fajnie sprawdza się dla osób, które lubią mocne, wyraziste i ciężkie smaki miodowe.
Cytryny: Należy je dobrze sparzyć, nie obierać ze skórki, ale po pokrojeniu w plastry i kawałki, można pozbyć się pestek (choć ja już tego nie robię)
Imbir: Myjemy, najlepiej kuchenną szczoteczką, pod bieżącą wodą. Obieramy ze skórki.
Syrop z mniszka: To alternatywa, której zaczęłam używać niedawno. Jako, ze jest to u nas nieodzowny składnik do herbaty, czy serka wiejskiego, zaczęłam dodawać go do magicznej mikstury, aby wzbogacić jej właściwości zdrowotne. Przepis na syrop z mniszka znajdziesz TUTAJ.
Przygotowanie:
- Cytryny sparz wrzątkiem, pokrój w talarki, a talarki na 4 części
- Imbir umyj i obierz ze skórki, po czym pokrój w plasterki
- Układaj w słoiku naprzemiennie cytryny i imbir
- Zalej całość wybranym przez siebie miodem (ja używam do tego długiej łyżeczki, którą "toruję" drogę dla miodu)tak, aby miód zakrył składniki
- Odstaw na noc, by puściło soki
- Wstaw do lodówki na 2 dni
- Gotowe :)
Jak to używać?
Jak tylko chcesz i jak tylko będzie Ci smakować! :) U nas króluje, jako dodatek do herbaty - razem z wkładką. Czyli łyżką stołową nabieram solidną porcję i dodaję do ciepłej (nie świeżo zalanej wrzątkiem!) herbaty. Nie wolno takiej mikstury dodawać do gorącej herbaty, bo wrzątek zabije jej właściwości lecznicze.
Jemy też serek wiejski z dodatkiem takiego syropu - smakuje obłędnie :) Inną alternatywą jest też samo picie płynu, ale w niewielkich ilościach - na przykład 2 łyżki stołowe rano, albo na wieczór.
Można również rano, na czczo, zalać łyżkę stołową mikstury (z wkładką) letnią wodą i wypić. Wtedy dodatkowo poza walorami wspomagającymi nasz układ odpornościowy - zadziała na nasz układ pokarmowy i wspomoże trawienie :)
Na zdrowie!
Prześlij komentarz
Dzięki, że zostawiasz po sobie ślad - to zawsze motywuje :)